RECENZE: Tam kde nestačí tepy a GPS, pomůžou watty!
WATTY jsou pro mnoho cyklistů dost známý pojem a již několik let s nimi umí v tréninku pracovat. Cyklistické wattmetry přesně měří výkon, který cyklista během své jízdy vykoná, ale co běžecký wattmetr? Copak je možné měřit watty aniž bychom u toho šlapali do pedálů? Odpověď zní ano! Funguje to však trochu jinak.
STRYD je první běžecký wattmetr, který na základně naměřených hodnot jistých veličin (síla větru, sklon terénu apod.) vypočítá samotný výkon. Pro mnoho běžců jsou watty pojem, o kterém slyšely naposledy na druhém stupni základní školy. Pojďme si tedy ve zkratce připomenout, co to vlastně ty watty jsou: Watt (W) je hlavní jednotkou výkonu a výkon je jednotka, která vyjadřuje množství práce vykonané za určitý čas.
A k čemu je to všechno dobré?
Pokud běháte na tempo, může být často problém nepřesná GPS, a to nejen co se týče předepsané vzdálenosti, ale právě zmiňovaného tempa. Navíc pokud neběháte tréninky na dráze, stačí menší kopeček a tempo už není lehké udržet. Ale STRYD pozná i tu nejmenší nerovnost a prakticky okamžitě. Během prvních pár sekund vám začnou stoupat watty a vy víte, že běžíte do kopce.
Co se týče tréninků dle tepů, tak jste si jistě stačili všimnout, že když poběžíte třeba 400 m s maximálním úsilím, tak až na 300 m se vaše tepy dostanou například z 90bpm na 170bpm. Zkrátka a dobře, našemu srdíčku chvíli trvá, než se „roztepe“. Často i svým svěřencům říkám, aby si do časových intervalů nabíhali pozvolna a do předepsaného tepového pásma se dostali klidně až za 2minuty. A to právě z výše zmíněného důvodu. Protože když se za každou cenu budou chtít co nejrychleji „vytepat“, přepálí tempo, neudrží ho a budou zpomalovat. Jenže výkon je oproti tepům veličina, která nám dá okamžitou odpověď, jak moc velkou práci vykonávají naše svaly a je jedno, jestli je to po rovině, do kopce, po asfaltu, v terénu, jestli je teplo nebo zima a jestli fouká hodně nebo málo. STRYD dokonce rozezná i když běžíte na páse. Na páse není tak velký odpor vzduchu a navíc vám pás utíká pod nohama, díky tomu na stejné rychlosti běžíte cca o 20-30 wattů méně, než venku.
STRYD je dobrý pomocník nejen na trénink, ale i do závodu. Stejný problém s tepy nemáte totiž jen při intervalech. Když napálíte start, většinou se to dozvíte až na 2. nebo 3. kilometru, a to už je bohužel pozdě. Ale dle výkonu víte od začátku, jestli neběžíte nad své možnosti nebo naopak.
Pokud běžíte závod dle tempa, nezohledňujete ve svém výkonu jestli fouká vítr, jestli je závod po rovině, do kopce,… Ale pokud poběžíte závod na základě wattů, od začátku do konce víte, že za daných okolností, to rychleji nejde, protože byste výkon nedokázali udržet po celý závod.
Použití je naprosto jednoduché
STRYD stačí připevnit na botu v oblasti nártu, stáhnout aplikaci STRYD, nastavit Vaši váhu a vyběhnout. Pro propojení s hodinkami je u Garminu potřeba stáhnout v obchodu Connect IQ aplikaci, aby Vám Stryd s hodinkami komunikoval. Myslím, že je to i u ostatních výrobců sporttesterů (Polar, Suntoo,..). To je bohužel jediná nevýhoda, nicméně je to otázka pár vteřin.
Dokonalý FOOD POD
Kromě toho, že STRYD umí měřit výkon, je to i food pod. A to dokonce jeden z nejlepších a nejpřesnějších. Nedisponuje GPS sensorem, ale to vám vůbec nemusí nevadit, ba naopak. V hodinkách si lze nastavit, aby vám tempo a vzdálenost neměřila GPS, ale STRYD. A hned Vám řeknu několik důvodů, proč je dobré to udělat. Zaprvé GPS je dost nepřesná. Sami to moc dobře znáte, běžíte konstantním tempem, ale každou vteřinu vám skáče tempo od 4:50-5:40.Nebo stačí běžet v místě, kde je více stromů, případně někde v údolí a hodinky vám ukazují aktuální tempo např. 5:30 a najednou „blik“ kilák za 4:40! Tohle se vám se STRYDEM nestane. Sama jsem STRYD vyzkoušela v údolí na cyklostezce, kde vím, že GPS vůbec nefunguje a opravdu ukazoval konstantní tempo. Dokonce kilometrové lapy hlásily to samé, co hodinky. Pokud si i vypnete automatickou kalibraci, lze STRYD zkalibrovat s hodinkami například na dráze a od té doby bude měřit vzdálenost naprosto přesně!
Výhody / Nevýhody
Výhody:
– během tréninku máte okamžitou informaci o tom, jaký výkon podáváte
– je přesnější než GPS
– odhalí efektivitu vaší techniky (zda moc skáčete, máte krátký krok,…)
– funguje naprosto dokonale
Nevýhody:
– pro běžce jsou watty stále ještě jedna velká neznámá a neumí s nimi moc pracovat
Proč si ho pořídit?
Běžecký wattmetr je skvělá pomůcka do tréninku i závodu a jak píšu již v nadpisu – tam kde nestačí tepy a GPS, pomůžou watty. Je to revoluce v běžeckém tréninku. V situacích, kdy jste unavení, je chladno, nebo běháte silové intervaly do kopce a máte problém, že vám tzv. nejdou tepy, můžete se spolehnout na watty. Komu není sympatické trénovat dle tepů nebo tempa, může trénovat čistě dle wattů. Navíc sportovci, kteří rádi sledují svůj trénink a zlepšení v číslech a grafech, si ho zamilují.
STRYD dokonce dokáže odhalit i to, v jakých botách jste „rychlejší“. Za předpokladu, že jste zdraví a nejste výrazně unavení (aby výsledek nebyl zkreslený) si zkuste třeba dva dny po sobě a pokaždé v jiných botách (ideálně někde v hale, kvůli odporu větru), zaběhnout 1500 m na stejných wattech. Pokaždé poběžíte jiným tempem, a to právě z důvodu, že v každých botách je vaše efektivita běhu jiná. A díky STRYDU zjistíte, které boty to jsou a ve kterých si zaběhnete příští osobák.